ابراهیم پشت‌کوهی از ˝آخرین انار دنیا˝ می‌گوید

۵ آبان ۱۳۹۵ ساعت : ۱۲:۰۷
ابراهیم پشت‌کوهی از ˝آخرین انار دنیا˝ می‌گوید

به گزارش تیکت به نقل از هنر آنلاین، "آخرین انار دنیا" به کارگردانی ابراهیم پشت‌کوهی در سالن سایه تئاترشهر روی صحنه می‌رود. ابراهیم پشت‌کوهی با ارائه توضیحاتی در این مورد گفت: در وهله اول با شنیدن نام رئالیسم جادویی آثار آمریکای جنوبی به ذهن‌مان خطور می‌کند، اما "آخرین انار دنیا" که بر اساس رمانی به همین نام است، از رئالیسم جادویی برخوردار است که مختص خود اوست و شباهتی به رئالیسم جادویی آمریکای لاتین ندارد.
پشت‌‌کوهی افزون کرد: این اثر از جنگ حرف می‌زند اما اسیر نوستالوژی و بدبخت نشان دادن آدم‌ها نمی‌شود. مهمترین ویژگی این رمان آنست که انسان معاصر و گرفتاری او را برای بازشناسایی هویت‌اش به تصویر می‌کشد.
این کارگردان تئاتر افزود: ویژگی دیگر آن تم عشق و جنگ است که ارتباط نزدیکی با اقتباس قبلی من یعنی نمایش "مثل آب برای شکلات" دارد و فضای مشترکی دارند. متوجه شدم می‌توانم سه‌گانه‌ای از ادبیات داشته باشم که "آخرین انار دنیا" در آن حیطه می‌گنجد.
او در پاسخ به این سئوال که بخش سوم این سه‌گانه چه خواهد بود عنوان کرد: در حال حاضر سه رمان را در نظر دارم که هر کدام جذابیت و وسوسه خاصی برایم دارند؛ "خدای چیزهای کوچک"، "صد سال تنهایی" و "من عاشق زنی هستم که هرگز پیر نمی‌شود" آثاری هستند که در حال بررسی آنها هستم اما هنوز قطعا نمی‌دانم روی کدام یکی از آنها کار خواهم کرد.

پشت‌‌کوهی در رابطه با اینکه آیا در تبدیل یک رمان به نمایشنامه چرا تنها بخش خاصی را در نظر نمی‌گیرد توضیح داد: دستورالعمل و قطعیت خاصی برای این مساله وجود ندارد؛ حکم پیر نیست که همه و یا بخشی از آن را انتخاب کنیم بیشتر به سلیقه و کار دراماتورژ بازمی‌گردد، من بخش‌های زیادی از رمان را برای رسیدن به هدفم حذف کردم. از این رمان دو ترجمه در بازار موجود است، آنقدر نیست که بگویم همه آن را خوانده‌اند و من بخش خاصی از آن را کار کنم باید دست به انتخاب بزنم، هر چند در هنر و زندگی انتخاب‌ها سرنوشت را می سازند.
کارگردان "آخرین انار دنیا" در رابطه با اتکا این اجرا بر موسیقی و حرکت و تمریناتی که گروه به خاطر آن پشت سر گذاشته است بیان کرد: همیشه در کارهایم موسیقی و حرکت نقش ویژه‌ای دارند، قائل به این نیستم که در تئاتر تنها باید دیالوگ بگویند. البته تنها تئاتر فیزیکال را مدنظر ندارم شاخه‌های دیگر آن هم برایم اهمیت دارند. گروه تمرینات بسیار طاقت‌فرسایی را انجام دادند تا بتوانند روی صحنه روان و درخشان باشند. ما تا روزی ده ساعت تمرین داشتیم. بازیگران غیر از تمرینات بدن که خودمان انجام می‌دادیم به کلاس باله رفتند و آموزش دیدند؛ همه آنها ساز می‌زنند. از سوی دیگر تمریناتی کنار دریا و کوه داشتند تا بدن‌شان را به آمادگی لازم برسانند.
نمایش "آخرین انار دنیا" نوشته و کار ابراهیم پشت‌کوهی تا 12 آبان‌ماه ساعت 19:30 در سالن سایه تئاترشهر به صحنه می‌رود. محمد سایبانی، حسین اصیلی، الهام اسکندری، بهنام پانیزه، ساراشاهی، میراث پریدار، سعید عیسایی، وحید فراهانی، النازامینی، فاطمه احسان‌فر بازیگران این نمایش‌اند.
 

رویدادهای مرتبط