آلبوم «ناگفته» حافظ ناظري منتشر شد

۲۵ مرداد ۱۳۹۴ ساعت : ۱۴:۴۹
آلبوم «ناگفته» حافظ ناظري منتشر شد

آلبوم «ناگفته» حافظ ناظری، اولین اثر از خاورمیانه به صدر فروش آثار موسیقی کلاسیک جهان راه یافته است

این آلبوم به تهيه کنندگي کمپاني «سوني» نخستين اثر از «پروژه سمفوني رومي» می باشد که در چند سال گذشته حافظ ناظري مشغول کار بر روي آن بوده است، پروژه سمفوني رومي به دنبال يافتن «افق‌هاي مشترک فرهنگ‌هاي مختلف شنيداري جهان» است تا عناصر اصلي موسيقي شرقي را با هارموني و ارکستراسيون مدرن غربي بياميزد. نامگذاري آن از ترکيب کلمه غربي «سمفوني» و «رومي» يا‌‌‌ همان مولانا که نماد فرهنگ شرق است، شکل گرفته است.
آلبوم «ناگفته» داراي 16 قطعه و چهار فصل يا موومان می‌باشد، با اين تفاوت که ساختار فرمال سمفوني در آن به هم ريخته و هر موومان خود داراي چند موومان است. فصل آفرينش شامل دو قطعه «صلح اتمي» و «ماده سياه» می‌باشد. فصل هستي تنها داراي يک قطعه «زندگي» است. فصل «ناگفته» که بخش اصلي آلبوم را تشکيل مي‌دهد، سوييتي در هفت موومان است که بر اساس هفت وادي عرفان يا «هفت شهر عشق» عطار نامگذاري شده‌اند: طلب، عشق، درک، رهايي، يگانگي، حيرت، عدم مطلق و فصل پاياني که «بازگشت ابدي» نام دارد، شش قطعه به نام‌هاي رقص کهکشان‌ها، نزول، رهايي، سکوت، عروج و در ‌‌‌نهايت و جاودانگي دارد.
در فصل دوم و چهارم، آواز استاد شهرام ناظري (پدر حافظ ناظري) به گوش مي‌رسد و در قطعه «زندگي» شعري از هوشنگ ابتهاج و در قطعه «نزول» شعر «بازآمدم» از مولانا را مي‌خواند.
حافظ ناظری در قطعه «ناگفته» از شعر و ترانه استفاده نکرده و به جاي آن، در همراهي با گروه کُر، از تحريرهاي خاص آواز ايراني مثل يک ساز استفاده کرده تا اثرش بتواند با شنوندگاني از زبان‌هاي مختلف ارتباط برقرار کند، ساز ابداعي او نيز که «حافظ» نام دارد، در اين آلبوم نواخته شده است.
شایان ذکر است درباره آلبوم «ناگفته»، حضور 38 برنده جايزه گِرَمي در آن است. هنرمندان و نوازندگان برجسته‌اي نظير ديپاک چوپرا و ذاکر حسين در اين آلبوم با حافظ ناظري همکاري کرده‌اند.