آغاز اجرای نمایش "دکلره" از 16 خرداد

۱۲ خرداد ۱۳۹۵ ساعت : ۱۳:۵۷
آغاز اجرای نمایش "دکلره" از 16 خرداد

نمایش "دکلره" به کارگردانی مشترک مهدی کوشکی و صحرا فتحی بعد از اجراهای موفقی که در کانادا داشته است از 16 خردادماه در تئاتر مستقل تهران به صحنه می‌رود. صحرا فتحی یکی از کارگردانان این نمایش با ارائه توضیحاتی در مورد این اثر گفت: "دکلره" تئاتری در ژانر مستند اجتماعی است؛ نمایشی در مورد خانواده‌ای که پدر، دختر و همسر همراه با مقتول، فضای اتفاق افتاده را در قالب بازجویی بازگو می‌کنند.
او در رابطه با مستند بودن این اثر اظهار کرد: اصراری نداریم که نمایش را در ژانر مستند قرار دهیم اما اگر در این ژانر قرار بگیرد باید بگویم كه در رابطه تنگاتنگ با واقعیت هستیم. می‌دانیم كه در تئاتر مستند بازسازی اتفاق می‌افتد و جزئیاتی وجود دارد كه واقعیت و تخیل را كنار هم قرار می‌دهد و این درك ما  از این واقعیت اجتماعی است زیرا قطعا نمی‌توانیم واقعیتی كه بر مبنای آن نوشته شده را در نمایش تقلید كنیم برای همین از نوعی فاصله‌گذاری در فرم بهره می‌بریم؛ این یه پیش فرضی كه مثلا من می‌گویم: "صحرا فتحی هستم كه نقش آناهیتا شریفی را بازی می‌كنم". این زیبایی شناسی نویسنده است و همه می‌دانیم چیزی كه روی صحنه رخ می‌دهد، نمی‌تواند به شکل عینی همان واقعیت تجربه شده باشد بنابراین سعی كردیم با ابزاری كه در دست داریم متفاوت‌تر به این واقعیت اجتماعی نگاه كنیم. یكی از جذابیت‌های كارگردانی در این نمایش دیدن بازیگران متفاوت در این اجراست؛ شنیدن صدای این كاراكترها با بازیگران متفاوت. این روند نه تنها آسیبی به اجرا نمی‌زند بلكه این تفاوت سن و فیزیك بازیگران به باور پذیری و ملموس بودن كاراكترها كمك می‌كند.
فتحی ادامه داد: زمانی که بازیگر دیگری را به جای خودم در این نقش می‌دیدم برایم بسیار جالب و باورپذیر بود. فکر می‌کنم در طول اجرا برنامه‌ای داشته باشیم که بازیگران دیگری هم بیایند و خودشان را در این کاراکتر ببیند. با رنگ و فیزیك‌های متفاوت. مهم آنست كه كاراكترها را درك كنیم و بفهمیم.
این کارگردان تئاتر در رابطه با تغییر بازیگران توضیح داد: خانم مهناز افشار و سحر دولتشاهی فعالیت گسترده‌ای در فضای سینما دارند و درگیر پروژه‌هایی دیگری هستند که از قبل برنامه‌ریزی شده است، بنابراین به دلیل محدودیت زمانی نمی‌توانستند همراه ما باشند. البته امیدواریم اگر زمان خالی برایشان ایجاد شد در کنار ما باشند؛ همینطور بازیگران دیگر.
فتحی استقبال از نمایش "دکلره" را در خارج از ایران بسیار قابل توجه دانست و بیان کرد: اجرای خارج از ایران فوق‌العاده بود. از دو هفته پیش تمام بلیت‌ها در تورنتو فروش رفته بود. می‌خواستیم اجرای دومی هم داشته باشیم که به دلیل خستگی طولانی مدت ناشی از پرواز امکان‌پذیر نشد. بسیاری نتوانستند کار ببینند. 1300 نفر در کانادا این نمایش را دیدند. خوشبختانه بازخوردهای بسیار خوبی هم از سوی تماشاگرانمان دریافت کردیم.
او عنوان کرد: تاکنون تماس‌های بسیاری از شهرستان‌های مختلف برای اجرا داشتیم، در واقع اکثر استان‌هایی که به لحاظ تئاتری فعالند با ما تماس گرفته‌اند. همچنین اجراهای استکهلم و لندن ما قطعی شده است که بعد از اجراهای عمومی تهران در این شهرها به صحنه می‌رویم .اینکه چه بازیگرانی برای اجراهای خارج از ایران با ما می‌آیند هنوز مشخص نیست و امکان جایگزینی وجود دارد. اتفاقی که برای خود ما بسیار جذاب است.
فتحی در بخش پایانی سخنان خود در رابطه با تفاوت‌های اجرای تهران با اجراهای گذشته بیان كرد: شاید از لحاظ اجرایی بتوانم به وجود یک دوربین اشاره كنم که فضای مستند گونه و خبری به اجرا می‌دهد؛ در اجرای كانادا آن را تست كردیم و خیلی عالی بود. قطعا در اجرای تهران هم استفاده می‌كنیم. متن هم به دلیل جاری بودن مسئله اجتماعی به‌روزتر شده است.
نمایش "دکلره" به کارگردانی مشترک مهدی کوشکی، صحرا فتحی 16 تا 31 خردادماه ساعت 21 در تئاتر مستقل تهران به صحنه می‌رود. ستاره پسیانی، لیلی رشیدی، صحرا فتحی و نوید محمدزاده بازیگران این نمایش‌اند