آغاز اجرای عمومی رادیو تئاترها-رضا عمرانی: «ژاک و اربابش» را با پذیرش ریسک به صحنه می‌آوریم

۲۲ فروردین ۱۳۹۴ ساعت : ۰۹:۱۸
آغاز اجرای عمومی رادیو تئاترها-رضا عمرانی: «ژاک و اربابش» را با پذیرش ریسک به صحنه می‌آوریم

رضا عمرانی می‌گوید یکی از دلایل گسترش نیافتن نمایش‌های رادیویی، انحصاری بودن آن در شبکه دولتی و نبود شبکه‌های خصوصی رادیویی است.
با وجود گسترش و توجه بیشتر مردم به رسانه‌های تصویری، هنوز هم رادیو به عنوان یکی از رسانه‌های مهم جمعی از جایگاه خوبی برخوردار است. در این میان، پخش نمایش‌های رادیویی، از محبوب‌ترین و پر مخاطب‌ترین برنامه‌های این رسانه شنیداری است.
 
رادیو نمایش از سال ۸۶ به طور رسمی وارد شبکه‌های صدای جمهوری اسلامی ایران شد و تا امروز به کار خود ادامه داده است. در این راستا، نمایش‌های رادیویی، علاوه بر پخش از آنتن، خود را در دل جشنواره‌ها و رویدادهای هنری دیگر، مقابل دیدگان مخاطبان هم قرار دادند. اتفاق تازه در این عرصه، اجرای نمایش‌های رادیویی در تئاتر باران است که از چند روز دیگر آغاز می‌شود و می‌توان آن را به نام رادیو تئاتر خواند.

رادیو تئاتر «ژاک و اربابش» به کارگردانی رضا عمرانی از جمله این نمایش‌هاست که از ۲۳ فروردین‌ماه با حضور چهره‌های شناخته شده در تئا‌تر باران اجرا می‌شود. عمرانی با اشاره به شکل‌گیری این برنامه و اجرایی شدن آن گفت: «همیشه در میان رسانه‌های مختلف هنری، رادیو و تئا‌تر جذابیت‌های ویژه و زیادی برایم داشته‌اند و به نسبت سینما و تلویزیون متفاوت و برایم اولویت دارند. رادیو به دلیل متکی بودن بر تخیل مخاطب و تئا‌تر به دلیل زنده بودن‌اش همیشه برایم جذابیت داشته‌اند. بنابراین کنار هم‌قرار گرفتن آن‌ها و پیوندشان می‌تواند جذابیت‌های تازه‌ای ایجاد کند.»

این کارگردان و بازیگر با سابقه افزود: «همچنین هنرمندان رادیو از پتانسیل بالایی برای حضور در عرصه‌های نمایشی برخوردارند، اما کم‌تر دیده شده‌اند؛ چراکه رادیو در سال‌های اخیر در مقایسه با سایر رسانه‌ها کم‌رنگ‌تر بوده و اخبار کمی در مورد آن منتشر شده است.»
 
او ادامه داد: «با وجود این‌که ممکن است بعضی از همکاران من به این نوع اجرا‌ها چندان روی خوشی نشان ندهند، اما تصمیم گرفتیم این ژانر نمایشی را به طور کامل به مخاطبان معرفی کنیم. احساس می‌کنم مخاطبان بسیاری می‌توانند این گونه نمایشی را دوست داشته باشند و از نزدیک به تماشای‌اش بنشینند.»
 
عمرانی با بیان دلایل عدم رشد رادیو تئا‌تر و ریسک اجرای چنین کارهایی توضیح داد: «نمایش‌ رادیویی در انحصار رادیو دولتی ایران است. در سینما بخش خصوصی فعال است، در تلویزیون رسانه‌های تصویری حضور دارند. اما شبکه‌های خصوصی رادیو نداریم و فعالیت‌هایی در این زمینه شکل نمی‌گیرد. بنابراین این نیاز وجود دارد و مخاطب ما آن را می‌طلبد، درحالی‌که کاری در مورد آن صورت نگرفته است. شاید به این دلیل، اجرای این برنامه‌ها در تئاتر باران ریسک محسوب شود؛ با این وجود من همراه همکارانم این مسئله را پذیرفته‌ایم و امیدواریم بتوانیم این کار را به صورت مستمر ادامه دهیم.»
 
او با اشاره به دلایل انتخاب متن «ژاک و اربابش» و اجرای آن اظهار کرد: «این اثر را میلان کوندرا بر اساس رمانی در قرن هجدهم که آن را دُنی دیدرو، نویسنده و فیلسوف فرانسوی نوشته، به نگارش درآورده است. در واقع منتقدان ادبی، این رمان را هم وزن دن کیشوت می‌دانند. این رمان را خوانده بودم، بعد از آشنا شدن با این متن، برایم جذاب بود آن را به صورت نمایشی تنظیم کنم. حرف‌هایی که می‌زند، حرف‌های عام بشری است و برای مخاطب امروز هم می‌تواند جذاب باشد.»
 
این کارگردان تئا‌تر در مورد تفاوت نمایشنامه‌خوانی و رادیو تئا‌تر توضیح داد: «در نمایشنامه‌خوانی، تاکید خاصی بر اجرا نیست و متن صرفاً خوانش می‌شود. اما در رادیو، تجهیزات صوتی، جایگاهی خاص دارد و در کنار آن سعی کردم جذابیت‌های بصری را هم ایجاد کنم. می‌توان گفت نه صرفاً تئا‌تر است و نه نمایش رادیویی. مخاطب می‌تواند در سالن بنشیند، چشم‌هاش را ببندد و یک اجرای صوتی خوب را بشنود و تخیل کند. البته ما موارد بصری هم به‌کار می‌بریم، مواردی که چندان در کارهای نمایشنامه خوانی اتفاق نمی‌افتد.»
 
نمایش «ژاک و اربابش» به نویسندگی میلان کوندرا و کارگردانی رضا عمرانی از ۲۳ فروردین‌ تا ۱۲ اردیبهشت، ساعت ۱۵ در تئا‌تر باران اجرا می‌شود. بهرام ابراهیمی، بهناز بستان‌دوست، محمدرضا علیمردانی، نورالدین جوادیان، علی زرینی، صنم صالحی، کامیار محبی، مریم موقر، امیرحسین چرمچی و رضا عمرانی بازیگران این نمایش‌اند.