آثار ملی میهنی وطن در اکسپو میلان

۴ شهریور ۱۳۹۴ ساعت : ۱۶:۴۲
آثار ملی میهنی وطن در اکسپو میلان

سالار عقیلی آثار ملی میهنی خود را در جشن روز ملی ایران در اکسپوی میلان برای شرکت کنندگان حاضر در سالن اجرا کرد. این جشن با حضور وزیر صنعت، معدن و تجارت، مهندس نعمت‌زاده و همراهان و مقامات عالی رتبه ایتالیایی برگزار شد و فیلمی با عنوان (spring wind) باد بهاری نمایش داده شد سپس در پایان برنامه سالار عقیلی به همراه گروه نه نفره راز و نیاز برنامه‌اش را اجرا کرد.
اجرای آثار ملی میهنی گروه در بخش پایانی بود که در آن بخش، قطعه خاک مهرآیین و قطعه زیبای وطن را سالار عقیلی اجرا کرد و با همراهی و استقبال گسترده حضار همراه شد. سپس قطعه (ای ایران‌ای مرز پرگهر) با همراهی اجرا شد و در آخر قطعه پایان بخش کنسرت گروه راز و نیاز و کل جشن ملی ایران در اکسپوی میلان قطعه «وطنم،‌ ای شکوه پا برجا» ساخته بابک زرین با شعری از دکتر افشین یداللهی بود که عقیلی آن را به زیبایی اجرا کرد.
اکسپوی میلان یک رویداد بزرگ اقتصادی و فرهنگی‌ست که از اوایل اردیبهشت آغاز شده و تا آبان ماه هم ادامه خواهد داشت. ایران در این دوره حضور گسترده‌ای در آن داشت و برای اولین بار پاویون خود را طراحی کرد. ستاد برگزاری این جشن دارای هفت کمیته مختلف است و ریاست کمیته فرهنگ و هنر آن به عهده مهدی افضلی، مدیر عامل موسسه توسعه هنرهای معاصر بود و یکی از بهترین عملکرد‌ها را در زمینه موسیقی داشت. این کمیته با اعزام گروه‌هایی حرفه‌ای نظیر دیلمون، زاگرس نشینان، شبدیز، سبزینه و... از مناطق مختلف ایران به معرفی فرهنگ و هنر غنی اقوام مختلف ایرانی همت گماشت که این حضور مورد استقبال شرکت کنندگان و توجه رسانه‌ها قرار گرفت. هم اکنون گروه سبزینه در میلان است تا شرکت کنندگان را با اجرای قطعاتی آیینی از اقرام ایرانی به وجد آورد.
وزیر فرهنگ نیز به همراه وزیر صنعت و معدن و تجارت برای روز جشن ملی ایران عازم میلان شده بودند و گروه راز و نیاز به سرپرستی و خوانندگی سالار عقیلی انتخاب شد که اجرایشان، به خصوص اجرای قطعات ملی در روز جشن ملی ایران در اکسپو، بسیار مورد توجه قرار گرفت.