˝دژاوو˝ با موضوع فراموشی و رابطه انسان‌ها روی صحنه می‌رود

۱۵ اردیبهشت ۱۳۹۴ ساعت : ۱۲:۵۲
˝دژاوو˝ با موضوع فراموشی و رابطه انسان‌ها روی صحنه می‌رود

مسعود دلخواه مدرس، بازیگر، نویسنده و کارگردان تئا‌تر در خصوص آخرین فعالیت‌های تئاتری خود به خبرنگار تئا‌تر هنرآنلاین گفت: در حال حاضر مشغول تمرین نمایشی با عنوان "دژاوو" هستیم که قرار است از ۲۲ اردیبهشت ماه در سالن استاد سمندریان تماشاخانه ایرانشهر آن را روی صحنه ببریم.

دلخواه در توضیح این مطلب افزود: "دژاوو" در حقیقت ترجمه و بازنویسی نمایشنامه‌ای با عنوان "ناکجا آباد" یا "از اینجا تا ابدیت" اثر هارولد پین‌تر است که تا کنون به فارسی ترجمه نشده است.

این کارگردان در رابطه با روند شکل گیری این نمایش توضیح داد: حدود شش سال پیش هم زمان با مطالعه و ترجمه این اثر از آنجا که به نظرم متن نمایشنامه داستان خاصی نداشت، آن را بازنویسی و دراماتورژی کردم که در این بازنویسی چهارچوب نمایشنامه و کاراکترهاحفظ اما داستان دیگری به اثر اضافه شده است.

او با این توضیح که "دژاوو" نمایشی با موضوع رابطه انسان‌ها و مسئله فراموشی است، افزود: نمایشنامه پین‌تر داستان غریبه‌ای را روایت می‌کند که وارد خانه‌ای می‌شود که مردی مسن همراه با دو پسرش در آن زندگی می‌کنند و در این حین اتفاقاتی میان ساکنین خانه و این غریبه به وقوع می‌پیوندد که در طی این اتفاقات هویت‌ها و رابطه‌های آن‌ها مشخص می‌شود.

دلخواه در ادامه متذکر شد: در نمایشنامه‌ای که من از روی متن پین‌تر دراماتورژی کرده‌ام گذشته این غریبه و مرد صاحب خانه نیز بازگو می‌شود، گذشته‌ای که صاحبخانه آن را به فراموشی سپرده است.

کارگردان نمایش "دژاوو" در خصوص شیوه اجرای این نمایش توضیح داد: فضای حاکم بر این نمایش یک فضای خاص است که در حقیقت با تعلیق روبه رو است و به هر حال یک فضای پینتری است. داستان ورود یک غریبه به یک خانه و شیوه کار تا حدودی رئالیسم استیلیزه است، به عنوان مثال موسیقی و افکت‌ها به فضاسازی خیلی کمک می‌کند و دکور صحنه کاملا رئالیستی نیست و می‌تواند تا حدودی انتزاعی و فضا ساز هم باشد بنابراین می‌توان گفت این نمایش نسبت به آنچه این روز‌ها روی صحنه اجرا می‌شود نمایش متفاوتی است.

نمایش "دژاوو" بر گرفته از نمایشی با عنوان "از اینجا تا ابدیت" اثر هارولد پین‌تر به کارگردانی مسعود دلخواه از ۲۲ اردیبهشت ماه تا ۲۲ خرداد ماه در سالن استاد سمندریان تماشاخانه ایرانشهر ساعت ۲۰: ۳۰روی صحنه می‌رود.

فرخ نعمتی، سیامک صفری، رحیم نوروزی و بیژن زرین در این نمایش ایفای نقش می‌کنند.