مدرسه عالی رسانه

خیابان انقلاب، بعد از چهارراه وصال، جنب سینما سپیده، پلاک 985، طبقه اول

02100000000

تاریخچه مدرسه عالی رسانه:

دانشکده خبر سال۱۳۷۴ درپی نیاز سازمان خبرگزاریِ جمهوریِ اسلامی به آموزش نیروهای تجربی با ۲۵ دانشجوی کارمند ایرنا کار خود را آغاز کرد.

نخستین گروه  دانشجویان این دانشکده، دو سال بعد (۱۳۷۶) با مدرک کاردانیِ خبرنگاری فارغ‌التحصیل شدند. هم‌زمان با ورود این دانش‌آموختگان به فضای حرفه‌ای شغلی، دانشکده توانست زیر نظر دانشگاه جامع «علمی-تکنولوژیِ» آن روزها (۱۳۷۶) از کنکور سراسری ۴۵ دانشجو در سه رشته‌ی: «خبرنگاری، عکاسیِ خبری، مترجمیِ خبر انگلیسی» با گزینش علمی، نخستین دانشجویان عام و رسمیِ خود را بپذیرد. شیوه‌ی گزینش علمی –که از آن سال باب شد- تا سال ۱۳۸۵ چنین بود، که سازمان سنجش سه برابر ظرفیت به دانشکده دانشجو معرفی می‌کرد. با توجه به نیمه‌متمرکز بودن رشته، با انجام مصاحبه و گزینش علمی، یک‌سوم معرفی‌‌شدگان پذیرفته و ثبت‌نام می‌شدند. از سال ۱۳۸۵ به بعد با اعلام دوره‌های پودمانی درعمل گزینش دانشجو کم‌رنگ گردید؛ و کمابیش تمامی متقاضیان ثبت نام می‌شدند.

در گذر زمان تعداد رشته‌ها از یک رشته‌ی خبرنگاری به سه رشته‌ی خبرنگاری، با ۶ گرایش در دو مقطع کاردانی و کارشناسی،‌ عکاسی خبری و مترجمی خبر انگلیسی رسید. سپس با فراز و نشیب‌های صورت‌گرفته، ‌آموزش پودمانی لغو و رشته‌های ترمی گسترش یافت.

هم‌اکنون متقاضیان دارای دیپلم و پیش‌دانشگاهی با ثبت نام در سایت دانشگاه «جامع علمی- کاربردی» و انتخاب دانشکده خبر می‌توانند در ۱۳ رشته و سه مقطع تحصیلی (کاردانی، کارشناسی و کارشناسی ارشد) تحصیل نمایند.

هم‌اکنون این دانشکده با یک‌هزار و هفتاد دانشجو در سه مقطع: کاردانی، کارشناسی، کارشناسی‌ارشد، با وجود زیرشاخه‌های رشته‌ی ارتباطات، هم‌چنان کانون اصلی و مرکزیِ خبرنویسی و شاخه‌های گوناگون آن است.

با ورود دکتر محمود احمدی‌افزادی، دانشکده توانست در سال ۱۳۹۲، نخستین دوره‌ی «خبرنگاریِ بین‌المللی» را در مقطع کارشناسی‌ارشد راه‌اندازی کند.

مرکز آموزش های عالی و حرفه ای دانشکده خبر با هدف ارتقا سطح علمی پرسنل سازمان ها و آموزش علاقه مندان به رشته های فوق راه اندازی شده است