فرهنگسرای نیاوران

خیابان پاسداران، روبه روی پارک نیاوران

02122299730

فرهنگسرای نیاوران ساختمانی است که با بهره‌گیری از عناصر معماری کهن ایرانی به صورت مینی مالیستی خودنمایی می‌کند. معماری این مجموعه مفهومی فلسفی با خود به همراه دارد و با استفاده از طاق‌های مرسوم روستایی و نورگیرهای چهارطرفه برگرفته از بادگیرهای کویری طراحی شده است که بادگیرها وظیفه انتقال نور را به داخل بنا دارند. این بنا از لحاظ اقلیم در موقعیت معتدل کوهستانی است و به علت وجود بادهای شمالی،‌ معماری فرهنگسرا به صورت شرقی و غربی طراحی شده است.

سردر ورودی این بنا، متقارن و با ساختار هشتی می باشد؛ هم چنین حیاط مرکزی با آب‌نما و باغچه یکی دیگر از نمودهای سنتی سازه است که درهای اصلی ساختمان به آن باز می شود.

فرهنگسرای نیاوران دارای نگارخانه، کتایخانه و کافه‌گالری است که مکان مناسبی برای برگزاری نشست های نقد و بررسی رویدادهای هنری، کارگاه های آموزشی هنری، نشست های رسانه ای اهالی هنر و همچنین حضور هنرمندان به منظور هم اندیشی در خصوص برگزاری و اجرای برنامه های هنری می‌باشد. این بنا دارای بخش اداری بوده که از سه طبقه مجزا تشکیل شده است که شامل واحدهای تجسمی،‌ سینما تئاتر، گرافیک،‌ موسیقی، طرح و برنامه، رایانه و روابط عمومی است.