فرهنگسراي ارسباران (هنر)

خيابان شريعتي-بالاتر از پل سید خندان-خیابان جلفا

02122872818

فرهنگ‌سراي ارسباران یا هنر در آبان ماه سال 1374 در زميني به مساحت حدود 2800 متر مربع در جنوب شرق منطقه 3 توسط شهرداری تهران گشايش يافت. ارسباران به عنوان يكي از مراكز مهم و تأثيرگذار در عرصه‌ي فرهنگ و هنر، مفتخر ميزباني هنرمندان فرهيخته و استادان، پژوهش‌گران و دوست‌داران هنر است و در حوزه‌هاي ملي و بين‌المللي از طريق باشگاه‌هاي فيلم، موسيقي، تئاتر، تجسمي، ادبي و معماري همراه با واحدهاي روابط عمومي، آموزش، كتابخانه‌ي تخصصي، نگارخانه و ... به شهروندان تهراني خدمت‌رساني مي‌كند.

یکی از مهم‌ترین بخش‌های فرهنگسرا، کتابخانه با مساحت ۳۰۰ متر مربع است که دارای دو سالن مجزا برای خانم‌ها و آقایان است. کتابخانه فرهنگسرای هنر دارای ۱۲۳۰۰ جلد کتاب فارسی و ۷۲۹ نسخه کتاب انگلیسی است و روزانه ۲۱ روزنامه، ۱۰ مجله فارسی و یک مجله ژاپنی به طور ماهانه در اختیار مراجعه‌کنندگان قرار می‌گیرد. از دیگر بخش‌های فرهنگسرا، سالن نمایش با ظرفیت ۳۰۱ صندلی در طبقه پایین و ۲۹ صندلی جهت میهمانان ویژه است. نگارخانه هنر نیز در بازارچه پنجشنبه و جمعه خود، صنایع دستی مختلف عرضه می‌کند و نگارخانه عکس فرهنگسرا، با برپایی نمایشگاه‌های مختلف در این مرکز فعالیت می‌کند.

در این مجموعه هفت کانون هنری تجسمی، صنایع دستی، موسیقی، نمایش، معماری، فیلم و عکس در کنار واحدهای آموزشی، روابط عمومی، مذهبی و ورزش فعالیت می‌کنند و با برپایی کلاس‌های آموزشی هنرهای سنتی ایران در رشته‌های نگارگری، طراحی قالی، تذهیب، خوش‌نویسی در سطوح مختلف نقاشی قهوه خانه‌ای و رشته‌های قصه‌نویسی، ویراستاری، طراحی و نقاشی، مرکزی برای ارتقاء و رشد جوانان محسوب می‌شود.