فرهنگسراى بهمن

میدان راه آهن-ميدان بهمن-خيابان دشت آزادگان جنوبي-جنب سردخانه-بوستان بهمن

02155058831

نخستین نمونه هنرکده غیرمحلی در بيست و يكم شهريور ماه 1370 شهرداري تهران با هدف راه اندازي توسعه وگسترش فضاها و مكانهاي فرهنگي هنري در اولين حركت فرهنگي خود مبادرت به ايجاد نخستين فرهنگسراي شهر تهران در جنوب پايتخت تحت عنوان فرهنگسراي بهمن در مكان سابق كشتارگاه تهران نمود .

اين فرهنگسرا با مساحتی بیش از 5 هزار متر مربع در منطقه 16 شهر تهران واقع گرديده است و به عنوان يكي از مراكز فرهنگي تاثير‌گذار، مجري بسياري از برنامه هاي كلان فرهنگي هنري سازمان‌ها و نهادها مي‌باشد که در زمانی کوتاه، الگوی فرهنگسراهای دیگری در تهران و شهرهای دیگر شد.

پیدایش فرهنگسرای بهمن تحولی بود در جهت ایجاد مرکزی فرهنگی با هویتی تازه اما زود آشنا و همه پسند. تبدیل کشتارگاه قدیمی تهران به مکانی برای فراگیری هنر و تشویق به آفرینش هنری، تلقی تازه‌ای از اشتغال به هنر و حضور در هنرکده بود. از تعبيه امكانات كامل فرهنگي هنري، ورزشي، مذهبي و آموزشي سبب گرديده تا تمامي گروه‌هاي سني بتوانند از برنامه‌هاي متنوع فرهنگسرا بهره مند شوند. فرهنگسراي بهمن به عنوان مادر فرهنگسراي كشور بوده و زير نظر سازمان فرهنگي هنري شهرداري تهران فعاليت مي‌كند.