عمارت مسعودیه

تهران،خیابان جمهوری، نرسیده به میدان بهارستان، خیابان ملت، تقاطع خیابان اکباتان و ملت

02100000000

عمارت مسعودیه مربوط به دوره قاجار است و در نزدیکی میدان بهارستان تهران واقع شده است. این اثر در تاریخ ۲۷ دی ۱۳۷۷ با شماره ثبت ۲۱۹۰ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
باغ عمارت مسعودیه در سال 1256 به دستور مسعود میرزا حاکم اصفهان در زمینی به وسعت حدود ۴۰۰۰ مترمربع، مرکب از بیرونی (دیوان خانه) و اندرونی و دیگر ملحقات بنا شده است. در واقع نام این عمارت نیز برگرفته از نام مسعود میرزا به مسعودیه شهرت یافته است.
بنای بسیاری از ساختمان‌های فرهنگی کشور در این عمارت گذاشته شد. نخستین کتابخانه و موزه ملی ایران جایی در گوشه این عمارت برپا شدند. در حدود سال‌های ۱۳۰۴ انجمن معارف با استفاده از یکی از اتاق‌های آن نخستین کتابخانه رسمی کشور را که پایه اصلی و اولیه کتابخانه ملی بود را گذاشت. چند سال بعد نیز یکی دیگر از اتاق‌های آن به عتیقه‌های باستانی که از گوشه و کنار ایران به دست آمده بود اختصاص یافت و در حقیقت نخستین موزه ایران در آن پایه‌گذاری شد. اشیای عتیقه همین جا در سال ۱۳۱۸ به موزه ملی منتقل شد.
در فاصله سال‌های ۱۳۴۲ و ۱۳۴۳ ش، از عمارت مسعودیه برای مدت کوتاهی به عنوان دانشکده افسری استفاده شده است.

"عمارت دیوان خانه"، "عمارت سفره خانه (وجه تسمیه آن بر حسب قرینه‌ای است که در کاخ گلستان و در جوار تالار سلام کاخ موزه و تالار آیینه است)"، "حیاط سید جوادی"، "عمارت سید جوادی"، "حیاط مشیری"، "عمارت مشیرالدوله"، "حیاط خلوت"، "عمارت حیاط خلوت"، "عمارت سر در پیاده‌رو"، عمارت سر در کالسکه‌رو" و "باغ دیوان‌خانه" از عمارت های اصلی این بنا و "ساختمان آجری یک طبقه مرکب از قسمت کارت زنی، حراست، نگهبانی، بانک ملی، پست برق، گل‌خانه، سرویس بهداشتی"، "ساختمان سه طبقه آجری (گزینش)"، "ساختمان سه طبقه آجری (شورای آموزش و پرورش)"، "ساختمان یک طبقه آجری واقع در شمال عمارت سید جوادی (سمعی و بصری)"، "ساختمان یک طبقه آجری ایوان دار (عکاسی و...)" و "انبارهای موقت، بناهای جدید یک طبقه، چاپ خانه واقع در شرق حیاط و آبدارخانه، ساختمان جنوب غربی مجموعه"، ساختمان های اصلی این عمارت می باشند.
عمارت مسعودیه همچنین در ۲۵ شهریور سال ۱۳۹۰ میزبان پانزدهمین جشن خانه سینما بود.