برج میلاد

تهران، بزرگراه شیخ فضل الله نوری، ورودی بزرگراه شهید همت، کنار گذر اختصاصی برج میلاد

02184361000

برج میلاد، میان تپه‌ای با مساحت تقریبی ۶۲ هکتار  در شمال غربی تهران واقع شده‌است. این برج با ارتفاع ۴۳۵ متر، بلندترین برج ایران، ششمین برج بلند مخابراتی جهان و نوزدهمین سازه بلند نامتکی جهان است. این برج با ۱۳ هزار متر زیربنا از نظر وسعت کاربری سازهی رأس برج، در میان تمامی برج‌های مخابراتی دنیا مقام نخست را دارد. برج میلاد با ارتفاع زیاد و شکل ظاهری متفاوتش، تقریباً از همه جای تهران نمایان است و از این رو، یکی از نمادهای پایتخت ایران به شمار می‌آید.

این برج با هدف احداث سازه‌ای به یاد ماندنی و به عنوان نمادی برای شهر تهران و به منظور رفع نیازهای مخابراتی و تلویزیونی تهران ساخته شده‌است.

مجموعه برج میلاد مجهز به مرکز همایش بین المللی با چندین سالن مختلف می باشد. این سالن ها عبارتند از:

"سالن حافظ" (اصلی) به ظرفیت ۱۶۰۰ نفر در ۲ طبقه همکف و بالکن، بافضاهای اختصاصی و امکانات منحصر به فردی چونسیستم صوتی، اتاق کنترل صوتی، تجهیزات سینمایی، سیستم ترجمه همزمان و دوربین های تصویر برداری broad cast، "سالن کنفرانس ویژه" به ظرفیت ۶۰ نفر و مساحت ۲۳۰ متر مربع و مجهز به امکاناتی چون سیستم ترجمه همزمان ۲ زبان، سیستم پخش و ضبط صدا و تصویر، سیستم رأی گیری و ویدئو پروژکتور، "سالن کنفرانس رودکی" به ظرفیت ۲۰۰ نفر و مساحت ۲۳۶ متر مربع، دارای امکاناتی چون سیستم صوتی و ویدئو پروژکشنفرانس و  "تالار کنفرانس سعدی" به ظرفیت ۲۰۰ نفر و مساحت ۲۸۱ متر مربع و مجهز به سیستم ضبط ویدئو پروژکشن و سیستم صوتی.

ایجاد و گسترش شبکه دسترسی بدون سیم، بهینه‌سازی پوشش رادیو و تلویزیونی، کاربری‌های هواشناسی و کنترل ترافیک از جمله کارکردهای آن به‌شمار می‌‌رود. ایجاد جاذبه گردشگری و بهره‌مندی از فضاهای گردشگری، تجاری و فرهنگی مانند رستوران گردان، رستوران ویژه، سکوی دیدباز و بسته، رواق‌های هنری، گنبد آسمان، موزه مشاهیر ایران، موزه سکه، فوت کرت، واحدهای تجاری، فضاهای نمایشگاهی در ساختمان برج و امکاناتی چون پارک دولفین‌ها، پیست دوچرخه سواری، پینت بال، سینمای شش بعدی، سینما، لیزریوم، رستوران سنتی و رستوران محیطی از دیگر ویژگی‌‌های این مجموعه می‌‌‌باشد.

از دیدگاه راه‌های دسترسی و حمل و نقل، برج میلاد دارای شرایط بسیار مطلوب و استثنایی است. این مجموعه در میان چهار بزرگراه اصلی تهران یعنی بزرگراه‌های همت، چمران، حکیم و شیخ فضل‌الله نوری قرار دارد، همچنین ایستگاه خط ۷ مترو برای آن پیش‌بینی شده‌است.