برج آزادی

ميدان آزادي، سالن مجموعه فرهنگي، هنري برج آزادي واقع در طبقه زيرين ميدان

02166023951

برج آزادی در ا یران، نمونه ‌ای از نماد و نشانه‌های شهری به طراحی و اجرای حسین امانت است که معماری شاخص آن، تلفیق طاق‌های معماری قبل و بعد از اسلام و تبدیل آن به نمادی زیبا به لحاظ معماری است. در این طرح، معمار حتی به جزئیات اجرای بنا و نحوه چیدمان سنگ‌های نماد دقت وافری مبذول داشته تا در نهایت جز جز اجزا به کل واحدی بدل گردند. زیبایی آن در تلفیق چشم نواز معماری ایران باستان با عناصر معماری دوران اسلامی در یک سازه مدرن است.

در ساختار اين برج، بسیاری از هنرهای سنتی ایراني و اسلامي دیده می شود. طاق سازی های باستانی، برج و باروهای دوران

سلجوقی و غزنوی، کاشی کاری های فیروزه ای ایرانی، طرح پرطاووسی کاش یها ، کاربندی های زیبای بتنی، رسمی بندی و مقرنس کاری ها ، نورگیر)روشندان(، گنبد سازی مساجد و گنبدهای رک در امامزاده ها و مقابر باستانی، استفاده از طرح  بادگیرهای قدیمی ایرانی در طبقات برج، بهره گیری از باغ سازی ایرانی و استفاده از آبنما ها و فواره ها در فضای میدان آزادی همه از نشانه‌های هنر ایرانی و اسلامی در برج آزادی است. این برج که با نگاهی عمیق به معماری و هویت و فرهنگ ایرانی طراحی شده است، در دل خود نشانه‌ها و گاه الهاماتی از بناهای قدیمی ایران باستان را دارد؛ همچون طاق کسری، ایوان مدائن، سر برجی های هشت ضلعی گنبد سلطانیه و کلات نادری و برج علاءالدین ورامین ، چهارطاقی نیاسر کاشان و ...

برج آزادی از نمای قائم (تصویر ماهواره‌ای) دارای نمایی مستطیل شکل است. در تصویر افقی از روبرو، به مانند یک سرباز هخامنشی تصور می‌شود. معماری برج آزادی تلفیقی از معماری دوران هخامنشی، ساسانی و اسلامی است. این بنای سه طبقه دارای چهار آسانسور و دو راه پله و ۲۸۶ پلکان است. در محوطه زیرین برج آزادی چندین سالن نمایش، نگارخانه، کتابخانه، موزه و واحد سمعی بصری، سالن نمایشگاه، سالن اجتماعات، سالن کنسرت و کنفرانس و... قرار دارد. طول این بنا ۶۳ متر، ارتفاع آن از سطح زمین ۴۵ و ارتفاع از کف موزه ۵ متر است و در ساخت آن چهل و شش هزار قطعه سنک بریده و پرداخت شده به کار رفته‌است.

برج آزادی یکی از بناهای یادبود در جهان به شمار می‌رود که تاریخچه آن به سال ۱۳۴۵ هجری شمسی بر می‌گردد. در این سال طرح یک نماد معرف ایران بین معماران کشورمان به مسابقه گذاشته شد و در نهایت طرح مهندس حسین امانت، 24 ساله و فارغ‌التحصیل دانشگاه تهران برنده و برای ساخت انتخاب شد. شروع عملیات ساختمان مجموعه میدان و برج آزادی اوایل سال 1348 و اتمام آن بعد از گذشت 30 ماه تلاش شبانه روزی و پشتکار دست اندرکاران این پروژه در 24 مهر ماه 1350 بوده است. این برج در 26 دی ماه 1350 مورد بهره برداری قرارگرفت و پس از انقلاب اسلامي نیز به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی واگذار شد. این برج، تا قبل از انقلاب ۱۳۵۷ به نام «برج شهیاد» معروف بود هم اکنون به «برج آزادی» معروف گردیده‌است .

مجموعه فرهنگي هنری برج آزادی، با تصويب قانون تشکيل بنياد فرهنگي هنري رودکي، در سال 1382 از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي جدا و اداره آن، به بنياد رودکي واگذار شد و تا کنون زیر نظر این بنیاد فعالی تهای بسیاری ارائه کرده است.