علیرضا کوشک جلالی

علیرضا کوشک جلالی

نویسنده و کارگردان

تولد

زندگینامه علیرضا کوشک جلالی

علیرضا کوشک جلالی متولد تهران است. او دیپلم ریاضی خود را از دبیرستان ابراهیم صهبا گرفت و دوره‌های کارگردانی و بازیگری در هنرکده آناهیتا نزد اساتیدی همچون مصطفی اسکوئی و مهدی فتحی (1361-1358) را گذراند. همچنین دوره لیسانس بازیگری خود را از کرفلد آلمان، در سال‌های(1369-1365‏) و پریتتیشه پروفونگ کمیسیون و ‏دوره کارگردانی و دراماتورژی در تئاتر دولتی شهرهای کلن، بن، هاگندر در سال‌های( 1372-1369) گذراند. او در نویسندگی، کارگردانی( تاتر، فیلم کوتاه، تله تاتر )،مترجمی، تدریس و بازیگری مهارت دارد و از سال 1364 در آلمان به عنوان نویسنده و کارگردان مشغول کار است، همچنین گروه تئاتری "علی جلالی آنسامبل" را در شهر کلن در سال 1382 پایه‌گذاری کرد و هم اکنون مسئول هنری این گروه می‌باشد. او در حال حاضر عضو کانون کارگردانان آلمان و ایران می‌باشد و در سال ۱۳۹۳ از طرف وزارت ارشاد، مدرک درجه یک هنری را دریافت کرد.

کوشک جلالی اولین نمایشنامه نویس آلمانی به عنوان یک ایرانی است که آثارش در تئاترهای دولتی شهرهای آلمان به اجرا در آمد. نمایشنامه‌های آلمانی از جمله "دیسکو ترور"،"مرگ ناتان در اورشلیم"،‏ "باد زرد- ون گوگ"، ‏"مرثیه نیکولاس"،  "ویروس مونولوگ"، ‏"کابوسهای زنده ماندن"، ‏"با کاروان سوخته"، ‏"خارجی گمشو"، ‏"کابوسهای زنده ماندن"،‏ "سوسیس با گاز خردل"، ‏"خدایان کوچولو" نمایش موزیکال    " کابوسهای زنده ماندن" از آثار اوست و همچنین نمایشنامه‌هایی همچون ‏"هابیل وقابیل "،‏" همزاد " ،‏"موسیو ابراهیم و گلهای قران" ،"آرش" نوشته است. او نمایشنامه‌های "بازرس"،‏ "پستچی نرودا"،‏"جشن"‏قصه" ، نمایشنامه"موسیو ابراهیم و گلهای قران"،‏ "دون ژوان از جبهه باز می گردد"، "سیستم گرون هلم"، ‏"ژوزف و ماریا"،‏ "جنون محض"، "هنر خوب و قشنگه اما درد داره"،‏ "خدای کشتار"،‏ "خیانت"،‏ "رابطه آزاد زناشویی" ،‏"روبینسون و کروزوه" را از زبان آلمانی به فارسی ترجمه کرده است.


او همچنین کارگردانی آثاری مانند‏"آوازهای عاشقانه"،‏ "مرگ ناتان در اورشلیم"،‏ "جاده"، "زنان رئیس جمهور"،‏ "موسیو ابراهیم و گلهای قران"، "موسیو ابراهیم و گلهای قران"،‏ "موسیو ابراهیم و گلهای قران"، "پوزه چرمی"،‏ "پوزه چرمی"،‏ "بازرس"،‏"رابطه آزاد زن و شوهری" ،‏"ترس خوره روح است"،‏"مسخ"،‏ "پستچی نرودا"، ‏"کارل والنتین دیوانه متفکر"،‏ "کارل والنتین"، "با کاروان سوخته"، "خدایان کوچولو" ،‏"افسانه های ممنوع"، ‏"رستم و سهراب" ،‏"شویک در جنگ جهانی دوم" ،‏"پستچی پابلو نرودا" ،‏"موج" ،‏"خدای کشتار" ،‏" روبینسون و کروزئه" را بر عهده داشته و  به عنوان بازیگر تئاتر در نمایش‌های "تسخیر لانه جاسوسی"، "ابن سینا" ... ، "بازگشت در صحرا" ،‏ "گوش های شاه میداس" ، "خارجی گمشو" و در چند فیلم تلوزیونی در آلمان، از جمله "واخه"، سریال "نوت رووف" ایفای نقش کرده و بیش از 10 نمایش برای کودکان و نوجوانان به زبان آلمانی از جمله "علی بابا و 40 دزد بغداد"، "پتر ‏و گرگ"، " تئاتر بداهه در ارتباط با چهار عنصر خاک آب باد و آتش ... " را اجرا کرده است.

از او در مراسم‌های مختلف برای فعالیت‌هایش چون کارگردانی نمایش "روبینسون و کروزو" در جشنواره بین المللی فجر سال 1392، نویسندگی نمایش "با کاروان سوخته" در جشنواره بین المللی نیویورک1393، کارگردانی نمایش "راهزنان" در فستیوال بین المللی شیلر در آلمان92، نویسندگی نمایش "با کاروان سوخته" در جشنوارههای بینالمللی تئاتر سالزبورگ 1391، تئاتر اوکراین1390 و تئاتر دانشگاهی مونیخ1389، ‌نویسنده "با کاروان سوخته"، کاندیداتوری بهترین کارگردانی برای اجرای نمایش پابلونرودا 1386 نویسنده و کارگردان"موسیو ابراهیم و گلهای قران" در دریافت مدال نوشین‏، نویسندگی و کارگردانی نمایش "مرگ ناتان در اورشلیم" درجشنواره ‏ LESSING1385، کارگردانی نمایشنامه "جاده" در جشنواره تئاتر فجر1384، نمایشنامه "هابیل و قابیل" در جشنواره تئاتر فجر1383،‌ نویسندگی و کارگردانی نمایش "مرگ ناتان در اورشلیم"، نویسندگی و کارگردانی نمایش"موسیو ابراهیم و گلهای قران" در جشنواره تئاتر سوانگ1382، نویسندگی "سوسیس با گاز خردل" در جشنواره تئاتر فجر1382، نویسندگی "باد زرد – ونگوگ" در جشنواره روسیه سفید1381- کارگردانی نمایشنامه "پوزه چرمی" در جشنواره تئاتر فجر 1381، کارگردانی "پوزه چرمی" برای کاندیداتوری بهترین اجرا در کلن1380، کارگردانی" ترس خوره روح است"، کارگردانی و دراماتورگ نمایشنامه "مسخ" در جشنواره تئاتر فجر 1378، کارگردانی ترجمه نمایشنامه "پستچی پابلو نرودا" در جشنواره تئاتر فجر 1378، نویسندگی نمایش "با کاروان سوخته" در جشنواره تئاتر سوانگ آلمان1376، کارگردانی و دراماتورگ نمایشنامه "زندگی برشت" در جشنواره جوانان غرب آلمان 1375 و  نویسندگی و کارگردانی"خدایان کوچولو" که عنوان یکی از بهترین ‏نمایش نامه های ضد نژاد پرستی را دارد، تقدیر شد.

علیرضا کوشک جلالی در زمینه مدیریت نیز تجربه داشته که میتوان به مدیر هنری خانه فرهنگ های جهان در کلن-آلمان1382-1377، میر هنری گروه تئاتر"علی جلال آنسامبل" بین1392-1382، عضویت در کانون کارگردانان آلمان ‏ZBF، عضویت در خانه تئاتر ایران بخش کارگردانی (عضو ثابت)‏، ‏موسس گروه تئاتر "علی جلال آنسامبل در کلن، داوری بیش از 7 جشنواره و مسابقه تئاتر استانی و منطقهای(گرگان، اردبیل، بجنورد، یاسوج، بندر لنگه...) برای راهیابی گروه های تئاتری به فستیوال تئاتر فجر، عضویت در کانون نمایش نامه نویسان انتشارات تئاتر مونیخ آلمان، استخدام در تئاتر دولتی شهر کرفلد و مونشن گلادباخ بعنوان بازیگر و دستیار کارگردان1373-1369 اشاره کرد.