ویلیام شکسپیر

ویلیام شکسپیر

نویسنده

تولد

زندگینامه ویلیام شکسپیر

ویلیام شکسپیر شاعر و نمایشنامه نویس انگلیسی بود که بسیاری او را بزرگ‌ترین نویسنده در زبان انگلیسی دانسته‌اند، "سخن سرای آون" لقبی است که به خاطر محل تولدش در آون واقع در استرانفورد انگلیس به او داده اند.

شهرت شکسپیر به عنوان شاعر، نویسنده، بازیگر و نمایشنامه  نویس منحصربه‌فرد است و برخی او را بزرگ‌ترین نمایشنامه نویس تاریخ می‌دانند.

از مهم‌ترین آثار او می‌توان به "هنری چهارم"، "تیتوس آندرونیکس"، "رؤیای شب نیمهٔ تابستان"، "بازرگان ونیزی و ریچار دوم"، "اتللو"، "شاه لیر"، "مکبث"، "طوفان، هنری هشتم"، "سیمبلاین"، "داستان زمستان"، "درد بیهوده عشق"، "همسران خوش ویندزور"، "ژولیوس سزار"، "قیاس برای قیاس"، "ریچارد سوم"، "هملت"، "تجاوز به لوکرسیا"، "خوش است آنچه هست پایانش خوش"، "رومئو و ژولیت"، "تاجر ونیزی"، "هنری ششم"، "دو نجیب‌زاده ورونایی"، "تایتوس آندرانیکوس"، "کینگ جان"، "رام کردن زن سرکش"، "کمدی اشتباهات"، "هیاهوی بسیار برای هیچ"، "هنری پنجم"، "تروئیلوس و کریسدا"، "آنتونیوس و کلئوپاترا"، "تیمون آتنی"، "پریکلس"، "کوریولانوس"، "تیمون آتنی"، "پریکلس"، "کوریولانوس"، "حکایت زمستان"، "هنری هشتم"، "خوش است آنچه پایانش خوش"، "تلاش بیهوده عشق" اشاره کرد.

شکسپیر در روز ۲۳ آوریل ۱۶۱۶ میلادی در پنجاه و دوسالگی درگذشت، او در حالی مُرد که به سال ۱۶۱۶ هیچ نسخهٔ جمع‌آوری شده‌ای از آثارش وجود نداشت و بعضی از آنها در نسخه‌هایی مستقل چاپ شده بودند که همان‌ها هم بدون نظارت و ویرایش او بود. در سال ۱۶۲۳ دو تن از اعضای هیئت شکسپیر، "جان همینگز" و "هنری کاندل"، نسخه جامع و ویراسته‌ای از نمایش نامه‌هایش را به چاپ رساندند که "فِرست فولیو" نام گرفت.