محمد  ميرعلی اكبری

محمد ميرعلی اكبری

نمايشنامه نويس

فيلمنامه نويس و كارگردان تئاتر

تولد 1354

زندگینامه محمد ميرعلی اكبری

محمد ميرعلي اكبری متولد پانزدهم خرداد 1354 در شهر تهران می باشد. او فارغ التحصیل كارشناسي نمايش گرایش ادبيات نمايشي، كارشناسي ارشد ادبيات نمايشي از دانشگاه آزاد اسلامي واحد تهران مركز - دانشكده هنر و معماری می‌باشد.

این هنرمند از سال 1372 با ساخت فيلم كوتاه وارد عرصه كارگرداني شد و چيزي حدود پانزده فيلم كوتاه در رزومه خود دارد.

میر علی اکبری سال 1377 با كارگرداني نمايشنامه "دكتر فاستوس كريستوفر مارلو" به عرصه تئاتر قدم گذاشت كه آن نمايش هيچوقت اجرا نشد. بعد از مردود شدن چند نمايش آماده ديگر نمایشنامه "آياس" نوشته و كارگرداني خودش را در فروردين و ارديبهشت 1379 در سالن سايه تئاترشهر روی صحنه برد كه نمایش داستان كارگردان تئاتري بود كه چون تمام كارهايش توسط مديران تئاتري رد شده بود، تفنگ به دست گرفته و تك تك آنها را مي كشد. نمایش "آياس" با بازی هومن حاجی عبدالهی يك مونولوگ هفتاد دقيقه اي بود.

او به خاطر سبك خاص خودش همواره با چالش و موانع زيادي رو در رو مي شد. حتي مدت هفت سالي كارگرداني تئاتر را رها كرده و به صورت حرفه‌اي به فيلمنامه نويسي پرداخت.

براي اولين بار متن "سفر به نهايت دور" در جشنواره سی و چهارم پذيرفته شد و در جشنواره در بخش مسابقه بين الملل اجرا شد كه كانديداي سه جايزه از جمله نمايشنامه شد.

از اجراهای این کارگردان و نویسنده می‌توان به نمایش‌های "آياس"، "رمئو و ژوليت"، "زرتشت"،  "آرتيگوشه"، "هملت ماشين"، "آگاممنونيزم" و"الاوياتان" اشاره نمود.

رویدادهای مرتبط با محمد ميرعلی اكبری