رضا مهدی زاده

رضا مهدی زاده

طراح صحنه

تولد 1357

زندگینامه رضا مهدی زاده

مهندس رضا مهدی‌زاده متولد 1357 می باشد. او فارغ التحصیل کارشناس طراحی صحنه از دانشگاه هنر تهران، کارشناس ارشد کارگردانی نمایش از دانشگاه تربیت مدرس، کارشناس ارشد مهندسی معماری از دانشکده هنر و معماری، دانشگاه آزاد اسلامی، عضو هیات علمی دانشگاه هنر تهران و مدیر گروه کارشناسی ارشد کارگردانی پردیس دانشگاه هنر تهران می باشد.

مهدی‌زاده ترجمه کتاب‌های "آشنایی با صنایع صحنه" و "هندسه صحنه؛ ماهیت طراحی صحنه چیست" و نگارش مقاله‌های "اندیشه استعاری در طراحی صحنه"، "در فضا و مکان دراماتیک" و "ماهیت عملکرد فضا در طراحی صحنه با تاکید بر شیوه کنشگر" را به انجام رسانیده‌است، همچنین عضو انجمن طراحان صحنه و لباس خانه سینمای ایران، انجمن طراحان صحنه و لباس خانه تئاتر ایران می باشد.

او طراحی صحنه و لباس در فیلمهای سینمایی "محاکمه در خیابان" و "کارگر ساده نیازمندیم" را به عهده داشته‌است همچنین طراحی صحنه در بیش از 70 اثر نمایشی در سالن های حرفه ای تهران از جمله نمایش‌‌های "باغ دلگشا"، "فاوست"، "سقراط"، "دایی وانیا"، "دن کامیلو" و "ترور" در سالن اصلی تئاتر شهر و ... (آثار اجرا شده در سال 93 و 94) همینطور طراحی اپراهای "فلوت سحر آمیز" و اپرای "هانسل و گرتل" در تالار رودکی را نیز در کارنامه هنری خود دارد.

مهدیزاده حضور و اجرا در 12 فستیوال بین المللی هنرهای نمایشی در خارج از ایران ازجمله: آرلکین روسیه، روهر آلمان، فتال لیسبون پرتغال، ساسپنس انگلستان و ....، همچنین دریافت جوایز معتبر ملی و بین المللی ازجمله دریافت تندیس بهترین طراحی صحنه از سی و چهارمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر برای طراحی صحنه نمایش های "ترور" و "هیچکس نبود بیدارمان کند" و .... را نیز در کارنامه افخارات هنری خود دارد.

رویدادهای مرتبط با رضا مهدی زاده