مهتاب نصیرپور

مهتاب نصیرپور

بازیگر

تولد 1344

زندگینامه مهتاب نصیرپور

مهتاب نصیرپور متولد سال ۱۳۴۴ در تهران، بازیگر ایرانی سینما و تئاتر و همچنین همسر محمد رحمانیان، نمایشنامه‌نویس و کارگردان تئاتر و تلویزیون می باشد.
او بازی در تئاتر را از سال ۱۳۶۵ با نمایش "حادثه در صبح پاییزی" و فعالیت سینمایی را از سال ۱۳۷۰ با بازی در فیلم "مسافران" آغاز نمود. سپس مدرک کارشناسی رشته نمایش (گرایش بازیگری) را از دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران دریافت کرد.
نصیر پور در نمایش‌های "حادثه در صبح پاییزی"، "بازرس"، "دائی وانیا"، "مریم و مرداویج"، تهیدستان"، "روبن"، "فیزیکدان‌ها"، "چراغ‌ گاز"، "شاهدی برای بازپرسی"، "لباسی برای میهمانی"، "سوءتفاهم"، "هوای تازه"، "توراندخت"، "کشتی اسپرانزا"، "مصاحبه"، "مجلس‌نامه"، "همه پسران من"، "ناهار"، "لباسی برای میهمانی"، "دوستانه"، "خروس"، "یک دقیقه سکوت"، "شهادت‌خوانی قدمشاد مطرب در طهران"، "پل"، "مرغ دریایی من یا چخوف ساد"، "ترانه‌های ایرانی"، "مرغ دریایی من"، "فوئنته اوخونا"، "نکراسوف"، "آواز قوی آنتوان چخوف"، "فنز"، "عشقه" و "جان میلنتون سینگ" و فیلم های "مسافران"، "الو الو من جوجوام"، "دنیای وارونه"، "خودرو تهران یازده"، "سگ‌کشی"، "من ترانه پانزده سال دارم" و "به نام پدر" ایفای نقش نموده است.
از دیگر نقش آفرینی‌های او، می‌توان به بازی در مجموعه‌های تلویزیونی چون "آلبوم خانوادگی"، "فراماسونری"، "پشت پرده‌ی تخت‌ طاووس"، "خداوند عشق را آفرید"، "نیمکت" و "توی گوش سالمم زمزمه‌ کن" اشاره کرد.
نصیرپور همچنین در حوزه تدریس نیز فعالیت داشته و  به تدریس بازیگری در دانشگاههای تهران، هنر و دانشگاه آزاد اسلامی پرداخته است. از افتخارات این هنرمند در مدت فعالیت هنریش می‌توان به "دریافت جایزه اول بازیگری از شانزدهمین جشنواره تئاتر فجر"، "دریافت جایزه بازیگر برگزیده از اولین جشنواره سیما برای بازی در نمایش تلویزیونی شاهدی برای بازپرسی" و "دریافت جایزه دوم بازیگری از هفدهمین جشنواره تئاتر فجر" اشاره نمود.

 

رویدادهای مرتبط با مهتاب نصیرپور