مائده طهماسبی

مائده طهماسبی

بازیگر

کارگردان

تولد 1336

زندگینامه مائده طهماسبی

مائده طهماسبی، بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر متولد سال 1336 در بابل است. او دوره لیسانس و فوق لیسانس خود را در زمینه خبرنگاری (گرایش تئاتر و علوم سیاسی) در برلین آلمان گذراند و در سال 1377 به همراه همسرش "فرهاد آییش" به ایران بازگشت.
طهماسبی فعالیت سینمایی خود را با فیلم "دایره" آغاز کرد و در فیلم‌های بسیاری همچون "مارمولک"، "ماهی ها عاشق میشوند"، "سنتوری"، "پارک وی"، "باد در علفزار می‌پیچد"، "در امتداد شهر" و "هیس دخترها فریاد نمیزنند" و  همچنین مجموعه‌های تلویزیونی "شمس العماره" و "پرده نشینها" ایفای نقش کردهاست.
از اجراهای او در تئاتر میتوان "تقصیر و 32 دقیقه از ماجرا"، "شام اول،شام آخر"، "مده‌آ"، "خانه برناردآلبا"، "چمدان"، "کمدی شام آخر"، "خر از دست رفته"، "درام‌های زندگی"، "پنجره‌ها" و "کرگدن" را نام برد.
مائده طهماسبی همچنین در کشورهای دیگر نیز به روی صحنه رفته‌است که از آن جمله میتوان به اجرای تئاترهای "جعفرخان گم شده است"، "تقصیر و32 دقیقه از ماجرا"، "چمدان" و "شام آخر" اشاره کرد. او در زمینه کارگردانی نیز فعالیت داشته و تا‌کنون کارگردانی دو نمایش به نامهای "گزارشی به آکادمی" و "خانواده تک" را برعهده داشتهاست. از دیگر فعالیتهای این هنرمند، می توان به ویراستاری نمایشنامه"پارسیفال‌" و ترجمه نمایشنامه"خدای کشتار" اشاره‌کرد.

 

رویدادهای مرتبط با مائده طهماسبی