علیرضا قربانی

علیرضا قربانی

خواننده

تولد 1351

زندگینامه علیرضا قربانی

علیرضا قربانی در تهران متولد شد. از کودکی به قرائت قرآن علاقه بسیار نشان می‌داد و به این جهت نزد استادان بزرگ به تحصیل این هنر پرداخت. همچنین از کودکی به یادگیری تصنیف‌های قدیمی علاقه‌ی فراوانی داشت؛ به این جهت از سال 1363 به طور جدی در فراگیری ردیف آوازی، تلفیق شعر و موسیقی، بینش و زیبایی شناسی در آواز موسیقی اصیل ایرانی سعی و تلاش نمود و از محضر استادانی چون خسرو سلطانی، بهروز عابدینی، مهدی فلاح، دکتر حسین عمومی، استاد احمد ابراهیمی بهره برد.
قربانی تحصیلات دانشگاهی خود را در رشته‌ی بیولوژی از دانشگاه شهید بهشتی به اتمام رسانده است. آشنایی او با استادانی چون علی تجویدی و فرهاد فخرالدینی دریچه‌های جدیدی از دنیای موسیقی ایران را به رویش گشود و از سال 1378 به عنوان خواننده ارکستر ملی ایران به رهبری فرهاد فخرالدینی برنامه‌های متعدد در داخل و خارج از کشور اجرا کرده‌است. اجراهای متعدد او در فستیوال‌های مهم موسیقی در نقاط مختلف دنیا، در لوح‌های فشرده‌ای در اروپا منتشر شد، همچنین برگزاری کنسرت‌های موفق و پربیننده در داخل و خارج از کشور و دریافت جوایز بسیار، نام او را در ردیف یکی از بهترین خوانندگان موسیقی اصیل ایرانی جای داده‌است.
اولین آلبوم قربانی با نام "اشتیاق" در سال 1379 منتشر شد که محصول مشترک ارکستر موسیقی ملی ایران با آهنگسازی فرهاد فخرالدینی است. از آثار قربانی می‌توان به آلبوم‌های موسیقی سریال‌های تلویزیونی "کیف انگلیسی" و "شب دهم"، و همچنین آلبوم‌های "فصل باران" در سال 1383، "از خشت و خاک" در سال 1384، "سوگواران خموش" در سال 1385، "روی در آفتاب" در سال 1385، "سرو روان" و "سمفونی مولانا" در سال 1387، "قاف عشق" و "رسوای زمانه" در سال 1388، "بر سماع تنبور" و"جلوه ی گل" در سال1390 ، "حریق خزان" و "هم آواز پرستوهای آه" در سال 1391 و "رفتم و بار سفر بستم" در سال 1393 به عنوان آخرین آلبوم اشاره کرد.
همچنین صدای علیرضا قربانی را می‌توان در تیتراژ بسیاری از سریال‌های تلویزیونی از "قبیل ساکن طبقه وسط"، "کیف انگلیسی"، "شب دهم"، "روشنتر از خاموشی" (ملاصدرا) ، "مدار صفردرجه"  و "وضعیت سفید" شنید.