شلدون سیلورستاین

شلدون سیلورستاین

نویسنده

تولد 1930

زندگینامه شلدون سیلورستاین

شل سیلورستاین (شلدون آلن سیلورستاین (به انگلیسی Sheldon Allan Silverstein شاعر، نویسنده، کاریکاتوریست و خواننده آمریکایی در سپتامبر ۱۹۳۰ در شیکاگو، ایلینوی متولد شد.

سیلوراستاین از کودکی استعداد ذاتی خاصی در نقاشی و نوشتن داشت. خودش بعدها در جایی می‌نویسد که این دو کار نقاشی و نوشتن تنها اموری بودند که وی در آنها موفق بود. معروفترین آثار سیلورستاین آثاری است که او برای کودکان نوشته‌است. هرچند او هرگز نمی‌خواست که برای بچه‌ها بنویسد و با اصرار یکی از دوستانش که نویسندهٔ کودکان بود به جهان ادبیات کودک داخل شد و سبکی جدید و منحصر به فردی را بنیان نهاد. آثار وی در گروه سنی و مخاطب خاصی نمی‌گنجد و بسیاری از آثار او محبوبیت قابل توجهی در بین بزرگسالان دارد.

از جمله آثار این نویسنده می توان به کتاب هایی چون "یک زرافه و نصفی"، "درخت بخشنده"، "کسی یک کرگدن ارزان نمی‌خواد؟"، "جایی که پیاده‌رو تموم می شه "، "در جستجوی قطعهٔ گم‌شده "، "آشنایی قطعهٔ گم‌شده با دایرهٔ بزرگ "، "نوری در اتاق زیر شیروانی"، "با همه مخلفات"، "بالا افتادن (وقتی به سن تو بودم) "، "ترانه‌ها"، "کافه خوش‌خوراک رزالی"، "لافکادیو، شیری که جواب گلوله را با گلوله داد"، "بابانوئل نو"، "راهنمایی پیش آهنگی عمو شلبی"، "پاهای کثیف"، "هملت"، "قهرمان"، "عاشقانه‌ها"، "کمی نوازشم کن" و "من و دوست غولم" اشاره نمود.

سیلور استاین در ۱۰ مه ۱۹۹۹ بر اثر حمله قلبی درگذشت.

رویدادهای مرتبط با شلدون سیلورستاین