روزبه بمانی

روزبه بمانی

شاعر و خواننده

تولد 1357

زندگینامه روزبه بمانی

روزبه بمانی متولد آذر ۱۳۵۷ در تهران، شاعر ، ترانه‌سرا و خواننده ایرانی است. او فعالیت هنری خود را با کمک بهروز صفاریان، آغاز کرده و سابقه همکاری با هنرمندان نامی ایران از جمله ، احسان خواجه‌امیری، کاوه یغمایی، محمد اصفهانی، رضا یزدانی، محسن چاوشی، محسن یگانه، علیرضا عصار، علی لهراسبی، محمد علیزاده، بهنام صفوی، فرزاد فرزین، مهدی یراحی، سینا سرلک، پویا جلیلی‌پور، رضا صادقی، مهدی یغمایی، محمدرضا عیوضی و بهنام بانی را در کارنامه خود دارد.
او در جوانی فوتبال را به‌طور جدی دنبال می‌کرد تا جایی که به اردوی تیم ملی جوانان ایران دعوت شد. اما فوتبال را ادامه نداد و به تحصیل در رشته مهندسی متالورژی مشغول شد. پس از مدتی از تحصیل در این رشته انصراف داد و به تحصیل در رشته مهندسی نرم‌افزار پرداخت و این رشته را نیز به پایان نرساند و در به تحصیل در رشتهٔ ادبیات فارسی پرداخت.
بمانی از نوجوانی به حافظ و سعدی علاقه داشت. او رفته رفته به شعر نو علاقه‌مند شد و آثار اخوان ثالث را دنبال نمود. در ۱۸ سالگی اولین شعر خود را در قالب شعر نو و تحت تأثیر اشعار سهراب و شاملو نوشت و در ۱۹ سالگی اولین ترانه‌ مستقل خود را سرود.
روزبه بمانی که به گفته خود در دوران نوجوانی نیز تجربه‌های زیادی در حوزه هنر تئاتر داشته‌است و در نمایش"کسی نیست همه داستان‌ها را به یاد آورد " به نویسندگی محمد چرمشیر و کارگردانیرضا حداد در ماه شهریور و مهر ۱۳۹۳ در تماشاخانهٔ ایرانشهر به ایفای نقش پرداخته است
از آلبوم‌هایی که بمانی شعر آن‌ها را سروده است می‌توان به "سکوت سرد" و "منشور" اثر کاوه یغمایی، "بی خوابی" اثر سعید شهروز، "باید به تو برگردم و تو محکومی به برگشتن"  اثر خشایار اعتمادی، "عاشقانه‌ها"، "۳۰ سالگی" و "پاییز،تنهایی "  اثر احسان خواجه امیری، "امپراطور"و " آینه قدی" اثر مهدی یراحی، "شخصی" و "شانزلیزه" اثر فرزاد فرزین، پاروی بی قایق اثر محسن چاوشی، اشاره نمود.
از آهنگ‌های منتشر شده از وی به عنوان خواننده "خسته شدم"، "کجا باید برم"، "حالم خوش نیست"، "خون بس"، "چالوس"،  "اسرافیل"، "بدون تاریخ، بدون امضاء"، "من حافظم" و "خِرقه" را می‌توان نام برد.
او افتتخاراتی چون "برگزیده بخش کارشناسی «برترین شعر سال» و همچنین برگزیده بخش مردمی «برترین شعر سال» از اولین دوره جشنواره موسیقی ما برای «آهنگ نابرده رنج»"، "تندیس «بهترین ترانه‌سرا» از بخش کارشناسی اولین دوره جشنواره موسیقی ما"، "تندیس «بهترین ترانه‌سرا پاپ» از بخش مردمی اولین دوره جشنواره موسیقی ما"، "نامزد «بهترین ترانه پاپ» در بخش کارشناسی از دومین دوره جشنواره موسیقی ما برای «سازش»"، "تندیس «بهترین ترانه‌سرا پاپ» از بخش کارشناسی دومین دوره جشنواره موسیقی ما"، "برنده «بهترین ترانه پاپ» در بخش مردمی از دومین دوره جشنواره موسیقی ما برای «ماه‌عسل»"، "نامزد «بهترین ترانه پاپ» در بخش کارشناسی از سومین دوره جشنواره موسیقی ما برای «پاییز»" و "تندیس «بهترین ترانه‌سرا پاپ» از بخش کارشناسی سومین دوره جشنواره موسیقی ما" را کسب نموده است.

   آهنگ کجا باید برم از روزبه بمانی