رضا  صادقی

رضا صادقی

خواننده

تولد ۱۳۵۸

زندگینامه رضا صادقی

رضا صادقی با نام مستعار مشکی پوش و سلطان دولت عشق، از خوانندگان موسیقی پاپ ایران است. او اصالتا از شهریست بنام میناب و در محله شیر اول بندر عباس به دنیا آمد.  او خواننده، آهنگساز، ترانه سرا و نویسنده می‌باشد و با سازهای گیتار، پیانو، کیبورد، تار آشنایی دارد. او فردی مذهبی است و ابتدا کار خود را با تلاوت قرآن آغاز کرد. علاقه‌مندی او به موسیقی موجب شد که مسیرش را به آن سمت تغییر دهد. وی به زبان عربی کشورهای حوزه خلیج فارس، فارسی، گویش بندر عباسی و انگلیسی تسلط کامل دارد.
از فعالیت‌های دیگر او در سال ۱۳۹۰ آلبوم دیگری به نام آلبوم "دیگه مشکی نمی‌پوشم!" و بازی در فیلم سینمایی "بی خداحافظی" بود که در آن فیلم رضا صادقی با نام شخصی خودش بازی کرد. رضا صادقی در طی سال‌های فعالیتش کنسرت‌های بسیاری را در شهرهای مختلف ایران و جهان برگذار کرده است. امید حاجیلی، علی ثابت، بهنام ابطحی از رهبران ارکستر رضا صادقی بوده‌اند وهم اکنون نیز پویا نیکپور رهبر ارکستر رضا صادقی می‌باشد، و نوازندگان بزرگی چون حسین شریفی، پیام طونی، مسعود همایونی، فاضل پیش حضور داشته‌اند.
او با بیشتر خواننده‌های داخلی سابقه همکاری دارد که می‌توان به "هم دلی با ناصر عبدالهی"، "هم وطن به همراه فرزاد فرزین"، "من و بارون با بابک جهانبخش"، "نمی دونی و میدونم با خشایار اعتمادی"، "با تو می خندم با شهاب رمضان"، "خارج از تصور با پویا نیکپور"، "یه روز از پیش تو میرم با امید حجت"، "فصل بهار با مرتضی پاشایی، محمد علیزاده، مهدی یراحی، پیام عزیزی و سعید شهروز" و "قطعه ایران ایران اجرا شده در کنسرت با سالار عقیلی" اشاره کرد. رضا صادقی در بیشترآثارش، ترانه سرایی و آهنگ سازی به عهده خودش بوده است، و در اشعار بندری اش از سروده‌های ابراهیم منصفی و محمد علی قویدل استفاده کرده است. او آلبوم‌های بسیاری روانه بازار کرده است که به ترتیب می‌توان به " پیرهن مشکی"، " وایسا دنیا"، "یکی بود یکی نبود"، "دیگه مشکی نمی‌پوشم"، " همین..." و "فقط گوش کن" اشاره کرد و آخرین آلبوم وی با نام "فقط گوش کن" در سال 1394 منتشر شد. همچنین قطعه‌"هشت" (در وصف امام رضا) در سال 89،  و "نسیم انتظار" (دو قطعه مذهبی)در سال 91 منتشر کرد.
رضا صادقی تا امروز نزدیک به ۱۲۰ ترانه در قالب ۸ آلبوم ارائه کرده‌است و در نظرسنجی معتبر موسیقی دهه ۸۰ ایران، با عناوین محبوب ترین چهره، بهترین اجرای صحنه‌ای، بهترین آلبوم رتبه اول را کسب کرد و در بخش قطعه هیت، بهترین خواننده رتبه دوم را کسب نمود.

 

 

رویدادهای مرتبط با رضا صادقی