رحیم شهریاری

رحیم شهریاری

خواننده

تولد ۱۳۴۹

زندگینامه رحیم شهریاری

رحیم شهریاری در محله شب غازان تبریز چشم به جهان گشود. او از همان کودکی علاقه خود را به خواندن و آهنگ‌های آذربایجانی نشان داد و از اساتید جمهوری آذربایجان بهره فراوانی جست. او همزمان با تحصیل در دانشگاه، نزد استاد یوسف عظیم زاده ساز قارمون را فرا گرفت. او دارای لیسانس هنر در حسابداری و مدیریت بازرگانی از دانشگاه تبریز است و از سال 1368 با ارکسترهای مختلفی همچون سهند به سرپرستی رشید وطن دوست و هلال احمر تبریز  همکاری داشت به این ترتیب ثابت کرد که یک خواننده استثنایی است و با تشکیل گروه "آراز" در سال 1374 به عرصه موسیقی وارد شد که پس انقلاب اسلامی، اولین در نوع خودش بود و به عنوان نوازنده قارمون و خواننده حدود 200 کنسرت در سراسر ایران و جهان اجرا داشت. شهریاری معروف‌ترین اجراکننده موسیقی آذری است که آلبومش در ایران به فروش گسترده‌ای دست پیدا یافت. همچنین او در ده‌ها سریال ایرانی، آذربایجانی، امریکایی و ترکیه‌ای ظاهر شده است.

محمد شهریاری در سال 1377 با گروه آراز در دو کنگره جهانی موسیقی آذربایجانی در کالیفرنیا به میزبانی دکتر حسن اغنامی اجرا داشت و یک سال بعد به امریکا بازگشت و در 10 ایالت به دعوت دانشگاه کالیفرنیا و مدرسه سانتا باربارای هنرهای زیبا کنسرت گذاشت. شهریاری مدال طلایی فستیوال فجر (مهمترین فستیوال معتبر موسیقی در ایران) و همچنین جوایز و تقیرنامه‌های بسیاری را از موسسات دولتی و خصوصی دریافت کرد. همچنین در سال 1381 به مراسم سه ایرانی فعال (شیرین عبادی و مهرانگیز کار ) در کانادا دعوت شده بود و عضو کمیته اجرایی و مشاور در اولین سمینار بین المللی موسیقی آذربایجان بود. او همچنین در ارکستر فلارمونیک باکو در فستیوال گرامیداشت "توفیق باکیخانوو" موزیک ملی آذربایجان را اجرا داشت و به عنوان داور و برگزارکننده سی و پنجمین آکادمی موسیقی باکو به انتخاب گروه از نوازندگان و خوانندگان جوان برای شرکت در مسابقه موسیقی اصلی کشور جمهوری آذربایجان در سال 1388 کمک کرد.

محمد شهریاری با هنرمندان دیگر در کارهای هنری همکاری داشته و بیش از شانزده آلبوم منتشر کرد. "گلمدين"، "يالان دنيا"، "هايدي سويله"،" ريحان"،" آرزو قيزيم"، "بياض گئجه لر"، "ايپك"،" سن سيز"، "وفاسيز"، "آغلاما"، "عصرين گوزلي"، "خبرين يوخدور"، "گئتمه قال"،"گوزللرين گوزلي"  و" کیم بیلیر"،"یاواش یئری" از جمله آلبوم‌ها و"سنه گوره" در سال 1392 آخرین کار اوست. آثار وی به زبان فارسی و انگلیسی در بازار موجود است.