رامبد جوان

رامبد جوان

بازیگر و کارگردان

تولد 1350

زندگینامه رامبد جوان

رامبد جوان تبریزی متولد 1350 در تهران بازیگر، کارگردان و مجری ایرانی است.
روند شروع به کار هنری او به ترتیب در تئاتر، تلویزیون و سینما بوده‌است. «فرید جینگلبرد» نامی است که برای مدتی در طول سال‌های دهه 70 شمسی بدان مشهور شده بود. از معروف‌ترین اثر های این هنرمند "خندوانه" می‌باشد که که در هر قسمت با چهره‌های سرشناس سینما، تلویزیون، ورزش، سیاست و مانند آن در مورد خنده و شادی گفتگو می‌کند و از پر بیننده ترین برنامه‌های تلویزیونی چند وقت اخیر می‌باشد.
او با بازی در یک قسمت از مجموعه تلویزیونی پرطرفدار "همسران"، بازیگری را بطور جدی شروع و با فیلم هایی چون "فروشگاه"، "نوعی دیگر"، "خانه سبز"، "سرزمین سبز"، "کت جادویی" و "ولایت عشق" و "تله‌فیلم های "آسفالت"، "نشانی" و "مسافران" به عنوان بازیگر و کارگردان حضور داشته است.
جوان تا کنون در فیلم‌های "پشت دیوار شب"، "کمکم کن"، "مومیایی 3"، "سیندرلا"، "صورتی"، "مکس"، "نسل جادویی"، "سوغات فرنگ"، "زن بدلی"، "جعبه موسیقی"، "شبی در تهران"، "دیو و دلبر"، "دختر شاه پریون"، "آزمایشگاه"، "گناهکاران"، "نیکان" و "بچه غول"، "پریدن از ارتفاع کم"، "آذر، شهدخت و پرویز و دیگران" و "آزادی مشروط" به عنوان بازیگر و در فیلم "اسپاگتی در هشت دقیقه"، "پسر آدم، دختر حوا" و "قانون مورفی" به عنوان بازیگر و کارگردان حضور داشته است.
از دیگر فعالیت های هنری این هنرمند، کارگردانی فیلم های "ورود آقایان ممنوع "و "نگار " می باشد.
این هنرمند تا کنون موفق به کسب جایزه «بهترین کارگردانی» در بیستمین جشنواره بین‌المللی فیلم‌های کودکان و نوجوانان، جایزه «بهترین بازیگر مرد» در سی و یکمین جشنواره فیلم فجر و جایزه بهترین برنامه تلویزیونی در پانزدهمین جشن حافظ شده‌اشت.
او  همچنین نامزد کسب جوایزی چون «بهترین مجری تلویزیونی » در شانزدهمین جشن حافظ، «بهترین کارگردانی» در سی و پنجمین جشنواره فیلم فجر" و "«بهترین مجری تلویزیونی» در برنامه تلویزیونی سه ستاره" بوده‌است.