حسین  علیزاده

حسین علیزاده

تولد ۱۳۳۰

زندگینامه حسین علیزاده

حسین علیزاده، در محله سید نصرالدین تهران متولد شد. تحصیلات ابتدایی خود را در دبستان حافظ و متوسطه را در هنرستان موسیقی نزد استادانی چون هوشنگ ظریف، محمود کریمی، حبیب الله صالحی، علی اکبرخان شهنازی و حسین دهلوی گذرانید. او در سال 1349 به تحصیل رشته موسیقی دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران مشغول شد و از محضر اساتید دیگر همچون نورعلیخان برومند و داریوش صفوت بهره برد و هم زمان در مرکز حفظ و اشاعه موسیقی نزد استادان سعید هرمزی، یوسف فروتن و عبدالله خان دوامی نوازندگی تار و سه تار را در سطح عالی فرا گرفت و با روایت‌های دیگری از ردیف موسیقی ایران آشنا شد. در همان زمان به تدریس در کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان پرداخت و با حضورش در مرکز حفظ و اشاعه موسیقی با گروه سازهای ملی این مرکز همکاری کرد و گروهی را با نام " شیدا و عارف" تشکیل داد. از فعالیت‌های این گروه می‌توان  به شرکت در برنامه‌های موسیقی جشن هنر شیراز (1354) و "کنسرت نوا" با خوانندگی پریسا (1356)، و کنسرت "شورانگیز" در تالار وحدت اشاره کرد. آخرین اجرا او در کنسرت سربداران در سال 93 بود.
علیزاده برای تحصیلات موسیقی به دانشگاه آزاد برلین رفت و در سال 1367 به ایران بازگشت سپس گروه "شیدا و عارف" را احیا نمود که بعدها آلبومی را به نام "شور انگیز" و با آواز شهرام ناظری  منتشر کردند. همچنین همکاری او با هنرمندان کانون فرهنگی و هنری چاووش، در قالب "گروه شیدا" منجر به ساخت آثار شگرفی شد که از مهمترین آن‌ها اثر "چاوش3 " است که در سال (1358) ساخته شد.
 او در زمینه‌ی ساخت سازهای ابداعی همچون"سلانه" و "شور انگیز " جهت افزایش و ایجاد تنوع در رنگ دهی سازهای ایرانی، مهارت دارد. با  فکر تجربه‌های تازه در زمینه موسیقی آوازی به  شکل دهی گروهی با نام "هم آوایان" پرداخت و کنسرت‌های متعددی را در داخل و خارج از کشور  اجراو  همچنین در ساخت موسیقی چند اثر سینمایی، فعالیت داشته است.
"سواران دشت امید "(بیژن کامکار)- "حصار"، "نوروزی"، "شورانگیز" ( شهرام ناظری)-" ترکمن"- "نوبانگ کهن"- "راز و نیاز"( افتخاری)- "صبحگاهی"(محسن کرانتی)- "آوای مهر"- "پایکوبی"- "هجرانی"-"پرنده ها"( هما نیکنام)-" ساز نو"(افسانه رثایی)- "زمستان است"، "بی تو به سر نمی‌شود"، "فریاد"، "ساز خاموش"،"سرود مهر "( محمدرضا شجریان)- "به تماشای آبهای سپید "(افسانه رثایی)- "باده تویی"، (فرهاد فخرالدینی)- آلبوم‌های او بوده و  آخرین آلبومش"سر بداران "با صدای فرهاد فخرالدینی است. آثار علیزاده چند بار نامزد جایزه معتبر "گرمی" شده اند و تعدادی از موسیقی ­فیلم­های ایشان جوایز متعددی را به خود اختصاص داده‌اند.