میترا  حجار

میترا حجار

تولد ۱۳۵۵

زندگینامه میترا حجار

میترا حجار بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر، متولد مشهد است. وی همچنین در زمینه موسیقی نیز فعال است. او بازیگری را از سال ۱۳۷۶ با حضور در "غریبانه" ساخته احمد امینی آغاز کرد. اودر نمایش‌هایی چون "هملت" و "دایی وانیا" حضور داشته‌است که در فرانسه روی صحنه رفت. او در سال ۸۴ ایران را به قصد فرانسه ترک کرد و برای تحصیل در رشته کارگردانی به آمریکا سفر نمود، او پس از حضور ۳ ساله در محافل فرهنگی خارج از کشور توانست در یک قسمت از سریال تلویزیونی آمریکایی به نام "اسمیت" بازی کند.
او پیش از ترک ایران در فیلم‌های این "ترانه عاشقانه نیست"، "زمستان است"، "بازنده"، "رازها"، "جنایت"، "ملاقات با طوطی"، "صورتی"، "فراری"، "رخساره"، "قارچ سمی"، "مزاحم"، "سگ کشی"، "شب‌های تهران"، "اعتراض"، "متولد ماه مهر"، "فریاد"، "غریبانه" حضور داشت و بعد از بازگشت به ایران در فیلم ‌های "خداحافظی طولانی"، "آتش‌بس ۲"، "خط ویژه"، "لاله"، "دلتنگی‌های عاشقانه"،"خاکستر و برف"، "نارنجی پوش"، "من همسرش هستم"، "خاک و آتش"، "آناهیتا"، "شکارچی" و "استلینای آبی" ایفای نقش کرد. همچنین در مجموعه‌های تلویزیونی همچون "شاید برای شما هم اتفاق بیفتد" (یک اپیزود)، "پلیس جوان" و "گمشده" حضور داشته‌است.
میترا حجار سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول زن برای فیلم "متولد ماه مهر" از هجدهمین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم فجر را به خود اختصاص داده و همچنین کاندید تندیس زرین بهترین بازیگر نقش اول زن برای فیلم "متولد ماه مهر" از چهارمین دوره جشن خانه سینما (۱۳۷۹)، کاندید سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش مکمل زن برای فیلم "سگ‌کشی" از نوزدهمین دوره جشنواره فیلم فجر (۱۳۷۹)،  برای فیلم "نارنجی پوش" از سی امین جشنواره فیلم فجر (۱۳۹۰) و برای فیلم "خداحافظی طولانی" از سی وسومین جشنواره فیلم فجر(۱۳۹۳) و کاندید سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول زن برای فیلم "صورتی" از بیست و یکمین دوره جشنواره فیلم فجر(۱۳۸۱) بوده‌است.