جلال  تهرانی

جلال تهرانی

زندگینامه جلال تهرانی

جلال تهرانی متولد تهران است. او پیش از اینکه به حرفه‌ نمایشنامه‌نویسی روی آورد، طراحی تولید الکترونیک که کاری صنعتی است را انجام می‌داد. او مدرک کارشناسی‌اش را از جهاد دانشگاهی و سپس کارشناسی‌ارشد ادبیات نمایشی را از دانشگاه تهران گرفت. او  از سال 1380 با اجرای نمایش‌های "نفرتی تی"، "مخزن"، "تک سلولی‌ها"، نمایشنامه‌خوانی "مقام استادی" و "اندر هدایت نسل جوان" و باز هم اجرای نمایشی دیگر به نام "هی مرد گنده گریه نکن" به یکی از چهره‌های مستعد نسل جوان تبدیل شد. بعد از آن نمایشنامه‌ "دو دلقک و نصفی" را در سال 84 اجرا کرد. سپس تهرانی مدتی به کشورهای سوئد، آلمان و فرانسه سفر کرد و به آکادمی‌های آن کشورها رفت و پس از آن، بیش از یک سال از وقتش را با نوشتن فیلمنامه گذراند که فیلمنامه‌هایی چون "در جهنم باران می‌بارد"، "داستان تمام"، "کری" و "مرسی" حاصل آن دوره است. تهرانی فیلمی هم از فیلمنامه‌ "مرسی" ساخت که در جشنواره‌ تورنتو به نمایش درآمد.
از فعالیت‌های دیگر او نمایش "به صدای زمین گوش کن" که در سال 91 اجرا شد نمایشی چندصدایی بود که در آن بازیگران به دو شیوه روایی و نمایشی و نوازندگان به همراه  5 شاعر صداهای متفاوت را با عینی‌ترین و ملموس‌ترین نشانه‌های ممکن در صحنه ابراز وجود کردند. آخرین کار جلال تهرانی تئاتر سیندرلا است که آن را در سال 1385 نوشت اما پس از 9 سال اجرا شد.
او همچنین در زمینه آموزش و نشر نیز مکتب تهران را راه‌اندازی کرده تا بتواند به شکل بارزتر و کارآمدتری امر آموزش تئاتر را برای استعدادها و آینده‌سازان این هنر فراهم کند.

 

رویدادهای مرتبط با جلال تهرانی