ایرج راد

ایرج راد

بازیگر

تولد 1324

زندگینامه ایرج راد

ایرج راد در سال 1324 در تهران به دنیا آمد. او فارغ التحصیل کارشناسی نمایش از دانشکده هنرهای زیبا - دانشگاه تهران، کارشناسی ارشد کارگردانی تئاتر از دانشگاه کاردیف (انگلستان) و عنوان درجه یک هنری از شورای ارزشیابی هنرمندان کشور است.

راد ‌آغاز فعالیت تئاتری خود را از سال 1337 با اجراهایی برای کودکان و گذراندن دوره فن بیان و تئاتر در کلاس‌های مهین دیهیم (کر ملی تهران و خانه جوانان) در سال 1338  آغاز نمود. او بازی در نمایش‌های ‌‌‌"قرعه برای مرگ"، ‌"دیو پری"، "باران‌ساز"، "حادثه در ویشی"، "آریا اکاپو "، ‌"آی با کلاه، آی بی‌کلاه "، ‌"مردی که مرده بود و خود نمی‌دانست" ، ‌"سیاه زنگی مرد فرنگی"، ، ‌"افول"نوشته"اکبر رادی"، "سیاوش بر باد"، "بازرس"، "بنگاه تئاترال"، "لبخند باشکوه آقای گیل "، "ابراهیم توپچی و آقا بیگ"، "سربازها"، "مرده‌های بی‌کفن "، "مروارید‌"، "آمیزقلمدون"، ‌"دادگاه نورنبرگ"، "شب روی سنگفرش خیس"، ‌"باغ شب‌نمای ما"، "نوبت دیوانگی"، "قصه تلخ طلا"، "کوری"، "رویاهای رام نشده"، "رودکی"، ‌"نمایش‌های پانتومیم"، "پله بین‌ها در تدارک قیام" و ‌"سوگ سیاوش" را در کارنامه خود داشته و در نمایش های "جانشین"، "تجاوزگران"، "دکتر فاستوس "، "دکتر کنوک"، "مهاجران"، "ماهان کوشیار" و "دیو پتری" به عنوان کارگردان و بازیگر حضور داشته‌است.

راد در تله تئاتر های "ایستگاه"، "آریا داکاپو "، "گربه سیاه"، "کشتی نوح" و ‌"در پوست شیر" ایفای نقش نموده است و کارگردانی تله تئاترهای "در شاهراه"، "دکتر فاستوس" و "نشان" را به عهده داشته است و در عرصه تصویر نیز بازی در سریال‌های "امیرکبیر"، "وزیر مختار"، "سنگ و شیشه"، ‌"در پناه تو"، ‌"در قلب من"، ‌"گمشده"، ‌"تلفن مشترک"، "راهی به سوی خانه"، ‌"بازی زندگی"، ‌"افسون"، ‌"مزرعه کوچک" و "گارد ساحلی " و فیلم‌های سینمایی "پستچی"، "دایره مینا"، "بنگاه تئاترال"، ‌"گردباد"، ‌"اجاره‌نشین‌ها"، ‌"جعفرخان از فرنگ برگشته"، "ویزا"، "طوبی"، ‌"چون ابر در بهاران"، "نصف جهان"، "سهراب تا سهراب "،  "شور عشق "، "هفت ترانه‌" و ‌"شمعی در باد‌" را در کارنامه هنری تصویری خود دارد.

ایرج راد مجری و نویسنده 112 برنامه رادییویی نیم ساعته هفتگی به نام "تئاتر روز" که شامل اخبار، رویدادهای تئاتر ایران و جهان و نقد و مصاحبه از سالهای 1351 تا 1353 بوده است.

او به مدت 2 سال مدرس در دانشکده هنرهای زیبا - دانشگاه تهران، یک سال دانشکده سینما ـ تئاتر – دانشگاه تهران، یک سال مکتب‌خانه هنر و چند سال کلاس‌های آزاد دانشگاه نبی‌اکرم تبریز نیز بوده است.

ایرج راد از جمله هنرمندان بزرگ و مطرحی می باشد که داوری جشنواره‌های فجر، منطقه‌ای، استانی، رضوی، دفاع مقدس، عاشورایی، ارتش را در کارنامه هنری و حرفه ای خود دارد. او عضو هیأت موسس خانه سینما و سه دوره عضو هیأت مدیره و دبیر انجمن بازیگران سینما، عضو هیأت موسس و هیأت مدیره سندیکای هنرمندان تئاتر اوایل انقلاب، عضو هیأت مدیره شورای عالی خانه هنرمندان ایران از بدو تاسیس تا به امروز، عضو هیأت مدیره خانه تئاتر از بدو تاسیس تا به امروز، عضو گروه کر خانم باغچه‌بان در هنرستان عالی موسیقی، یک دوره کوتاه آشنایی با شاهین سرکیسیان طی جلساتی و در ادامه فعالیت تئاتری در کتاب هفته گروه تئاتر"میترا، فعالیت در گروه تئاتر مهر و انجمن تئاتر ایران و سپس اداره تئاتر نیز بوده و می باشد.

برای او بزرگداشت‌هایی در مرکز هنرهای نمایشی در سال 1383 و گروه تخصصی نمایش و ادبیات نمایشی جمهوری اسلامی ایران (فرهنگستان هنر) و سازمان فرهنگی ـ هنری شهرداری تهران در سال 1387 برگزار شده است.